Thornton Academy News

  • Academics
  • Upper School
Thornton Academy announces Honor Roll for first quarter
John Lamb

CLASS OF 2023

First Honors

Daniel Abbott, Punnisa (Mint) Amornsirikul, Jordan Anderson, Madisyn Ayres, Amelia Benoit, Madelyn Berlin, Alexis Bernier, Carlotta Boffa, Aaron Bove, Damian Bracy, Amelia Bradford, Braden Camire, Emma Campori, Emily Coleman, Sarah Colley, Tyler Cote, Owen Critchley, Igor Cubits Kyrillos O Capela, Elise Cyr, Jasmine Day, Tianyi (Charles) Deng, Ty DeSimone, Rose Dinh, Isabella DiRisi, Jessica Dow, Estella Duquette, Carlos Eboli Fernandez, Adeline Falardeau, Madalena Faustino, Ziqing (Vincent) Feng, Logan Genender, Theodore Gluck, Renee Gonneville, Ian Grant, Anthony Gregoire, Wenjing (Nikki) Guo, Emily Hansen, Eden Harriman, Ty Harrison, Charlotte Hill, Darian Hodgdon, Clara Holley, Carlie Hutchings, Ash Hutchins, Christian Huynh, Jibin Jeong, Jamie Johnson, Maya Judice, Bella Karbowniak, Teo King, Xander Knox, Porter Krause, Madison Laflamme, Ian Lajoie, Alexis Lavigne, Ethan LeBlanc, Mason LeBlanc, Hyunji Lee, Kyle LeSieur, Isabelle Levesque, Xijie (Jessica) Li, Mackenzie Littlefield, Alex Lotspeich, Maclain Lowe, McKenzie Lowry, Edison Macomber, Aleesio Marcus, Elise Marquis, Payton Martin, Haley Mascolo, Emily McGrath, Laina Mekonis, Isabelle Miner, Jessica Ndombe Mavungo, Logan New, Janet Newman, Anh Minh (Emery) Nguyen, Eva Northway, Jack Nussbaum, Casey Ouellette, Yerim Park, Emma Parslow, Brent Paulin, Cara Pennell, Zoey Pennell, Trevor Perry, Thong Minh (John) Pham, Tuong Kien (Peter) Pham, Jacob Pisani, Hope Poore, Alexis Ramsay-Conley, Ethan Robbins, Camden Roche, Isabelle Rocheleau, Julia Rocque, Wyatt Rust, Kohei Sato, Trevor Seymour, Anna Smith, Katie Steeves, Harris Stoddard, Zachary Taranko, Layla Thomas, Faith Tillotson, McKenna Travis, Metis Tucker, Thalia Tucker, Ivy Turbide, Lucas Urch, Aurora Vito, Giang Chau Ngoc (Kylie) Vu, Allison Wagner, Gabriella Walters, Chenxuan (Bill) Wang, Kyra Wiggs, Ruijie (Anna) Xu.

 

Second Honors

Arianna Agosto, Noah Ambrose, Elise Axelsen, Nicholas Basgall, Brooke Bayley, Rose Mary Blake, Simon Blake, Emma Boissonneault, Morgan Bolduc, Aidan Camire, Nhat Thanh Cao, Tommy Chen, William Collins, Hannah Cook, Travis Crozier, Anthony Cyr, William Davies, Hope Donahue, Spencer Doran, Emma Drown, Alyssa Dubois, Isaac Edwards, Nabella Erskine, Nico Farago-Dumsch, Dominic Ferry, Alicia Figueroa Portoles, Julia Fomichenko, Annabelle Fournier, Madison Freedman, Savannah Freeman, Josephine Gellis, Jazzmyn Goff, Jeremiah Gomez, Nicholas Gross, Chase Hanson, Claire Heidelbaugh, Nora Hill, Lucas Hubbard, Sylvia Hunt, Ryan Ireland, Thomas Johnson, Elle Jowett, Evan Kurlanski, Emma L'Heureux, Henry Lausier, Junyoung (Jun) Lee, Wing Yu (Angela) Li, Emma Libby, Sofia Lukoki, Addison Macavian, Devyn Madore, Nicholas Manning, Adriana Marianacci, Heath McLean, Paulius (Paul) Mikalauskas, Benjamin Moore, Kien Trung (Kent) Nguyen, Ryan O'keefe, Matthew Page, Eli Palleschi, Kaitlynn Paradis, Jacob Parenteau, Chaeweon (Chloe) Park, Om Patel, Emily Pierce, Johnathan Rangel, Addison Rizzo, Sean Roche, Paola Rodriguez Rubio, Carter Roughton, Caleb Sajecki, Stephanie Sawyer, Jeannette Schultz-Aboujaoude, Marc Scully, Tyler Sovetsky, Carlotta Spallanzani, Kaine Stewart, Henry Tardiff, Isaiah Tenney, Leonardo Torretta, John Tripp, Alexander Turner-Forbes, Kiley Vela, Benjamin Walker, Riley Walls, Hayden Whitney, Brianna Wilder, Noah Woodcock, Emily Wraight.

 

Third Honors

Sean Barry, Evan Beaudette, Lily Binette, Jackson Canane, Kyle Chen, Cody Donovan, Griffin Erickson, Joe Fersch, Tabria Flewelling, Dominic Goff, Olivia Gonzalez, Shengwei (Jerry) Hao, Hunter Helgesen, Matthew Kimball, Adam Kroeger, Justin Labelle, Zachary League, Maria Linza, Robin Malconian, Giorgio Marrone, Olla Ndimurukundo, Tresor Olela, Chase Picard, Cameron Raymond, Kylie Rowe, Kayden Sirois, Ziming (Jimmy) Song, Alice Spalvieri, Zhijun (Peter) Sun, Olivia Toppen, Jocelyn Tyler.

 

CLASS OF 2024

First Honors 

Joao Antonio Barbosa Paiva, Rory Beaudoin, Caleb Binette, Troy Bolduc, Jack Bonnette, Amelia Carestia, Alexander Chan, Jason Chen, Jeremiah Chessie, Boston Cochrane, Olivia Cote, Katherine Cross, Lindsay DesRoberts, Elijah DiRisi, Adam Donovan, Olivia Doyon, Jack Dumas, Caden Dussault, Jackson Farwell, Nora Freeman, Nanako Fukushima, Kenna Gagnon, Hailey Galante, Camila Goes Cauduro, Faegan Gray, Mathieu Guillerault, Maia Gustafson, Ashley Houde, Lena Jakob, William Jankowski, Justus Kempelmann, Youngseo (Kathleen) Kwak, Landon LaBreck, Changhee Lee, Renee LeProhon, Ayala Littlefield, Isabella Loignon, Taylor Madera, Jack Mahoney, Sophie Maloy, Ana Clara Massis Tamura Gomes, Nzuzi Matondo-Mataka, Lillian Metcalf, Roe Mitchell-Clark, Tatiana Moeller Steiner, Caleb Morin, Harper Nasse, Joshua Ney, Noir Oliver, Alexis Pelton, Jacob Perry, Kaeden Pfeiffer, Aleksandar Rakovic, Luke Reaser, Marina Ribas De Angele, Nathan Riche, Lucas Ring, Guinevere Robbins, Vilmos Sebok, Sebastian Shields, Cailey Sommer, Ellena Stepp, Hadley Stoddard, Melanie Strout, Veronika Sulak, Addisen Sulikowski, Ariannah Thompson, Charlotte Townsend, Wyatt Williams, Annabelle Winans, Matilde Zama.

 

Second Honors

Cash Adams, Colin Albert, Evan Allen, Alex Alonso, Regan Ambrose, Jose Pablo (JP) Baez Zevada, William Bedard, Carly Belanger, Dasia Berube, Damian Beyea, Jonathan Beyea, Giress Bokako, Dylan Bolduc, Adelaide Brown, Christopher Brown, Erik Butts, Nathaniel Carnevale, Megan Carroll, Rayon Carty, Carlo Cassany Garcia, Leonie Christoffers, Dillon Clark, Isabella Colley, Ariana Cote, Sheneil Cummings, Emily Darhower, Christopher Denton, Lydia Desjardins, Erik Desrosiers, Emiliano Dominguez Camara, Daijah Dossiema, Elisabeth Drown, Jordan Dube, Alannah Duda, Nadia Fernald, Tobias Fisher, Rachael Fox, Lydia Giroux, Don Graham, Sophia Grassi, Taylor Gray, Norah Grover, Takumi Handa, Jamie Harrison, Danica Hebert, Liam Hieger, Natalie Hilton, Ethan Horowitz, Kari Hutchinson, Addison Ireland, Seth Jamison Jr., Sean Kane, Brady Kezal, Hobin Kim, Junseo Kim, Kalina Kontsas, Chiara Kotauczek, Katherine LeBlanc, Seohyun (Alyssa) Lee, Allison Lefebvre, Maci Levine, Addison Lowry, Tyler Lydon, Laura Lynch, Rose MacWhinnie, Jacob Marcotte, Nicolas Martinez Herreros, Rachel Melendi, Daniel Menard, Jack Meyer, Emma Michaud, Jullian Mitchell, Ryder Mitchell, Ian Myers, Dylan Nastasi, Crimson Nightingale, Ellyana Nise-Farrington,  Daniela Parra Chaoul, Joshua Penney, Pablo Perez Gonzalez, Molly Perkins, Kallie Petit, Robert Pettinger, Zachary Poirier, Bo Preston, Cole Purvis, Katrina Pype, Jason Redman, Brayden Samuels, Sofia Sandfeld, Nathanael Schmidt, Kiana Serunjogi, Joshua Soucy, Matthew Soucy, Cody Southwick, Rebecca Spencer, Danielle Stuart, Harrison Surran, Sol Thomas, Caden True, Cameron Turgeon, Joshua Vallee, Andres Vela Gonzalez, Thomas Verreault, Aidan Vitiello, Lorenzo Vitti Dorizotto, Hanahel Wasolua, Maddie Watt, Alexander Watts, Drew Wedgewood.

 

Third Honors

Derek Bedard, Dylan Bellemare, Abigail Binette, Jazmin Booth, Ava Cote, Jazmyn Cote, Riley Coxen, Damien Croteau, Sarah Dell'Erba, Daniel Douglas, Johnathan Edgerly, Julia Elie, Madelyn Gelinas, Michael Harder, Kefeng Jiang, Andres Gael Jimenez Salamanca, Achayo Katanga, Ian Lamarre, Trevor LaRoche, Anna Le, Brady Lee, Ana Regina Lopez Ortiz, Qi (Eric) Luo, Damian Musgrave, Divine Olela, Francisco Paya Navarro, Maria Paula Reyes Navarro, Yabeserra Rich, Drew Russell, Dongho (Kevin) Shin, Austin Sirois, Brady Stubinski, Mackenzie Tracy, Stella Tracy, Regina Vaquero Hanan, Brandan Vitiello, Aleric Weigand, Madison Wight, Patrick Young. 

 

CLASS OF 2025

First Honors

Skyelar Achorn, Charles Allen, Brianna Arsenault, Zackary Arsenault, Hanna Bagel, Ellis Baker, Emma Barnes, Charlotte Belanger, Makayla Bernier, Sophia Bogardus, Taya Bouchard, Liberty Bove, Dyllan Breault, Andy Brown, Tyler Brown, Geoffrey Burr, Bailey Camire, Ryan Camire, Evelyn Carson, McKenna Castle, Olivia Chaplin, Jessica Chen, Yewon Cho, Natalie Clark, Ryan Cote, Reichen Crossetti, Cameron Cyr, Allison Dattilo, Gabriella Desrosier, Caleb Doyon, Zephyr Drummey, Maya Dukhey, Luke Duquette, MacKenna Durkee, Gabrielle Dyer, Kamila Dzabiev, Mathieu Faucher, Luis Fernandez Corral, Graziano Franza, Nathan Gagnon, Viviana Gonzalez Lopez, Sebastian Googins, Astra Gray, Jayden Guillette, Meleah Herrick, Evan Hill, Christina Hittle, Zoe Houk, Emma Houston, Kristopher Hoyt, Abraham Huff, Seonwoo (Swan) Jeong, Ruby Johnson, Hyomin Kang, Henry Kenniston, Dongjun Kim, Miroo Kim, Alexa Knox, Grace Lambert, Ava Libby, Addison Litchfield, Abigail Lizotte, Ava Lomax, Henry Mahoney, Barbora Markova, William Marston, Wako Matsuda, Florentia Mendros, Benjamin Miller, Gabriella Montecalvo, Casey Moore, Josie Morin, Ruth Ndombe Mavungo, Zachary Nelson, Custodio Nguanza Raimundo, Phat (Will) Nguyen, Issa Oppenheim-Pressman, Lillian Page, Gianna Palleschi, Porscha Papachronopoulos, Jooyoung (Joe) Park, Jungha (Chan) Park, Naryn Park, Brady Pierce, Rylie Prejean, Logan Price, Polina Rempel, Calvin Richard, Scarlett Rocque, June Romagnoli, Joana Salvador Gonzalez De Mendivil, Jaden Sanderson, Anna Scully, Saeed Shekhaldin, Olivia Smart, Christopher Smith, Parker Snell, Liam Spalding, Everest St. Pierre, Gianna Stone, Laila Suey, Kendall Sulikowski, Victoria Suslova, Anna Tatro, Lilah Taylor, Julia Teodoro Peduti, Cora Thomas, Lilah Thomas, Benjamin Thurlow, Lauryn Tracy, Roberto Tshimayi Ngaba, Evan Turnidge, Luke Vadala, Teigan Vincelette, Colter Wackman, Autumn Wiles, Kiley Willett.

 

Second Honors

Gael Almada Alvarez, Brayden Ames, Mackenzie Ames, Mia Banta, Brianna Batchelder, Blake Beaudette, Sophia Bell-Pifferrer, Xavier Bellerose, Wyatt Benoit, Moises Benvindo, Avery Binette, Daphne Blake, Benjamin Blue, Kira Booker, Johnny Campbell, Ryan Causey, Anni Chen, Christopher Chesebro, Gavin Corson, Troy Cote, Cora Culvert, Dominic Curit, Kimberly Dang, Alexis Davis, Mareea Decker, Zach Delano, Jackson DeLeo, Blake DiDonato, Matthew Dormanen, Henry Dymond, Robert Eldred III, James Ellenwood, Jayden Faietta, Khloe Farris, Abrialla Feacher, David Fersch, Jacob Fish, Lexi Fortier-Ethier, Julia Fournier, Aiden Frausto, Feline Fuerst, Keegan Glew, Jesus Gonzalez Lopez, Kymber Goulet, Sophia Guindon, Zachary Hall, Kayla Hansen, Yujin Harada, Amiya Harper, Yaqeen Hasan, Brooke Helgesen, Henri Hoffmeister, Alexis Hurley, Graham Jasper, Broden Jordan, Connor Joyce, Joseph Karchov, Niklas Kastrup, Riho Kim, Trinity King, Anna Kleine-Grefe, Greta Klimitz, Alec Kurlanska, Parker Lafortune, JohnnyMemphis LeBlanc, Jaeho (Hoya) Lee, Owen LeePow, Colton Letarte, Andrew Lizotte, William Longmore, Carter Lucca, Mia Luiggi, Do Tuyet An (Ana) Luu, Roman Mahoney, Allison Marines, Drew Maxcy, Amelia Mayer, Joyce Mbaya, Abigail Mcewen, Juan Medina Lazcano, Mikolaj (Nick) Michalik, Julia Nadeau, Dominic Nightingale, Brycen Ouellette, Maia Paquette, Jackson Paradis, Alex Parker, Brady Pecora, Gavin Pellerin, Branden Prak, April Price, Gabrielle Price, Treyce Quincannon, Bryce Ray, Jacob Raymond, Kaelin Regoulinsky, Isabella Renna, Bella Robinson, Mia Rogers, Rylea Rose, David Rossignol, Aleecia Santiago, Mohit Sharma, Mack Shaw, Payton Simmons, Faith Skillin, Margaret Souza, Carlin Spielman, Ethan Stewart, Philipp Stoll, Charlotte Sydnor, Ruby Sydnor, Quincy Thibault, Ayden Tran, Ebbin Wengland, Tulip Whittemore, Ella Wiggs, Emma Willey, Christine Williams, Madison Yeaton. 

 

Third Honors

Camila Alvarez, Connor Amadon, Gabriela Arsalaguet Monreal, Alexander Berry, Julia Brochu, Alana Byrne, Ryan Chapman, Austin Cole, Samantha DeGeorge, Tucker Delan, Conor Fahy, Kellen Fisher, Tess Frager, Noah Gallant, Leonardo Salvador Guerra Lopez, Leighton Guimond, Paloma Hernando Ramos, Gaven Hollenbeck, McKade Houde, Christopher Hyde, Drew Johnson, Anthony Kampa, Jayden Lavoie, Jaeyeon (Jay) Lee, Tekassala Lukoki, Italyah Manderson, Carolina Martin Ramon, Jakob McClay, Matthew Mulkern, Maria Nginadiau, Agostinho Ngombe, Hunter Prejean, Matea Priest, Amelie Probst, Alyssa Rice, Juan Pablo Rodriguez Basteris, Dominic Serrano, Zelda Souza, Teyvian Tarbox, Gabrielle Troiano, Eliza Woods. 

 

CLASS OF 2026

First Honors

Cameron Abbe, Milica Andric, Kori Banville, Lily Bassett, Delia Binette, Coralyn Bolduc, Addison Boucher, Samuel Bouley, Adelaide Bracy, Adeline Burman, Caden Butler, Lauren Carrier, Mya Case, Gregory Casivant, Yunjia Chase, Chantal Chen, Anna Cook, Madilyn Crowell, Devyn Cushman, Addyson Cyr, Kaiya Daley, Adeline Desrochers, Madelynn Dube, Bristol Dudley, Haylie Duhamel, Lana Dukhey, Kylie Dumont, Beck Edgerly, Emma Eukitis, Elodie Falardeau, Sophia Farago-Dumsch, Simon Gellis, Julia Gilbert, Alden Gilg, Mikayla Goulet, Chloe Gregoire, Madeline Guimond, Misha Hankston, Sean Harder, Lily Harris, Miley Hawkins, Rachel Hubacz, Ronan Joyce, Elise Kazukiewicz, Benjamin Knox, Isabelle Knox, Djamila Kutuka, Taylor Laflamme, Kylie Lamson, Lillian Lavery, Sam Lawler, Lindsay Levesque, Madison Lozo, Anika Manning, Jacklyn Milligan, Giovanni Montecalvo, Erin Morrison, Emerson Nasse, Harlow O'Leary, Lillian Paige, Elise Pfeiffer, Nicholas Poulin, Addyson Purcell, Sophia Quattrucci, Kristina Rakovic, David Rocha, Samuel Rondeau, Jacqueline Scully, Olivia Sirois, Sofia Snyder, Evan Steele, Harper Stoddard, Colby Sughrue, Kayla Tabone, Leah Thibeault, Benjamin Townsend, Xiaorui Wang, Ava Zafirson, Carla Zoppetti Ortega. 

 

Second Honors

Mohaimen Abdullah, Victoria Acevedo Wong, Taylor Ackerman, Abdulrahman Al-Gburi, Olivia Albert, De'Shaun Alston, David Ambrose, Sophia Auger, Connor Ayoob, Rozlyn Ayotte, Jacoby Blanchette, Blake Bolduc, Lilliana Boucher, Andrew Bouthot, Eliza Brochu, Annabelle Caissie, Alexzandra Cebula, Austin Cook, Kylie Crocker, Allyssa-Lynn Crockett, Marcos Cucurull, Brayden Duane, Joshua Dube, William Edborg, Allyiah Ellis, Kylie Evans, Isabella Fiore, Stella Foy, Olivia Frederickson, Lucy Gellis, Emery Greene, Allanah Greenlaw, Claire Guillerault, Trinnity Hall, Madison Hanf, Sei Harada, Eli Harbour, Isla Hayden, Elizabeth Hebert, Nathan Himm, Jonas Hollenbeck, Brayden Hooper, Jackson Howard, Madison Howerton, Addison Huff, Collin Jachimowicz, Heidi Jens, Lillian Johnson, Leah Kane, Seokyoon (Yoon) Kim, Alison Koss, Jillian Kurkul, Lillian LaChance, Evan Lampron, Logan Landry, Samuel Leary, Yin Ting (Chataigne) Lee, Anna Lefebvre, Aiden Leighton, Collin Libby, Dexter Loignon, Joseph Maalouf, Cooper Manser, Willoughby Manser, Aiden Marston, Nicholas Moore, Anna Moulton, Lila Musgrave, Curtis Nason, John Nguyen, Cameron O'Donnell, Patricio Obregon Maqueo, Logan Ouellette, Andres Pagan, Jacob Pelton, Carter Pennell, Colin Pennell, Andrew Reiche, Melekamu Rich, Anna Ring, Blane Sicard, Mitali Singh, Jake Skillings, Keren Songo, Kayleigh Soucy, Jack Squires, Tyler Talamelli, Collin Thompson, Rilyn Tibbetts, Libby Towne, Margaret Tripp, Lindsay Turcotte, Lee Umel, Xavier Velazquez, Farah Waled, Winter Williams, Maximilian Winans, Luciana Zappia. 

 

Third Honors

Sophie Blanchette, William Breault, Carter Cormier, Ethan Cote, Olivia Dube, Aidan Footer, Casey Fournier, Madison Gallagher, Graden Hersey, Dominic Hussey, Charles Lamey, Laura LeBlanc, Kaleb Lizotte, Dominic Martin, Sarah Nightingale, Camden Poisson, Nevaeh Ranalla, Nick Rosa, Broden Shaw, Elijah Shaw, Paulina Teran Chavez, Stanley Tran, Tuan Tu Tran, Evan Watt, Benjamin White, Kaiden Whitney.