Thornton Academy Upper and Lower School Honor Roll · 2nd Quarter · School Year 17-18
Posted 02/05/2018 03:34PM

THORNTON ACADEMY
SCHOOL YEAR 17-18
2nd QUARTER HONOR ROLL

CLASS OF 2018

FIRST HONORS
Trevor Alcorn, Megan Bray, Dawson Buchanan, Dextany Colar, Louisa Colucci, Taylor Cote, Elise Courtney, Nicole Curtin, Logan Dubois, Alexis Dysinger, Vincent Falardeau, Hannah Faucher, Braden Foley, Luke Gosselin, Haley Hodgdon, Qian Yu Huo, Cuong Huynh, Caleb Jacques, Xiaowen Kang, Yamama Karim, Max Katz, Morgan Lamarre, Jordan Laplume, Daniel Laverriere, Wyatt LeBlanc, Felicia Lemieux, Eleanor Lino Avila, Reagan Maurice, Hannah McAlary, Lauren Mesley, Abigail Morrill, Ethan Nadeau, Danthanh Nguyen, Connor Northway, Brendan Quanne, Miranda Rose, Elizabeth Roy, Cameron Scott, Jillian Seale, Maria Seneres, Ethan Smith, Ella Stillman, Kayla Strout, Alexis Taylor, Brandon Taylor, Cesare Toschi, Tung Hoang Trinh, Tucker Weeks, Allyson Wyman, Bowen Yang
SECOND HONORS
Gracie Acheson, Mackenzie Basile, Madison Bearden, Adia Beaudoin, Nicholas Beaudoin, Elizabeth Bell, Chandler Bilodeau, Samantha Blau, Victoria Boissonneault, Eric Boucher, Noelle Boudreau, Paige Boudreau, Hunter Bowdoin Leach, Griffin Brumer, Emily Camire, Logan Casey, Adam Charbonneau, Youyou Chen, Leigh-Anna Clegg, Amber Coxen, Phuong Dang, Shannon Danis, Abigail DellErba, Dorian Desjardins, Katherine Dowling, Mollie Eaton, Nolan Eisenhaur, Erin Farrell, James Fitzpatrick, Lucija Freeman, Kaitlyn Genest, Megan Goodwin, Hanna Goulet, Evan Green, Cristian Guevara, Wangji He, Eric Heiman, Owen Hey, An Ho, Mary Hyde, Bronson Jacobsky, Molly Jacques, Megan Jordan, Tate Judice, Monika Kaczorowska, Salma Khalifa, Caroline Kouba, Ryan Kyle, Camden LaBrecque, Skyler Libby, Jiawei Liu, Yawen Liu, Garret Lynn, Jonathan Ma, Cody Macfarlane, Kaelyn Madden, Brody Manczak, Dominic Marcial, Ludovica Mattioli, Sara McInnis-Misenor, Cullen McIntyre, Noelle Michaud, Bao Phuoc Nguyen, Ky Nguyen, Minh Nhat Nguyen, Minh VuTuan Nguyen, Trang Hoang Thanh Nguyen, Noah Norkus, Alessandra Nucciotti, Sabrina Nucciotti, Jade Oakes, Bailey Ouellette, Morgan Ouellette, Taylor Ouellette, Adella Page-Ryea, Adeline Paradis, Jacob Penaflorida, Alana Pettaway, Riccardo Picozzi, Jackson Pierce, Brian Pike, Delaney Prejean, Molly Rea, Ethan Richards, Joshua Roberts, Jan Rocek, Minsis-Leli Sapiel-Bobadilla, Kirsten Savage, Brogan Searle-Belanger, Stefani Smith, Christian Stalker, Elias Steward, Roger Stone, Charles Thompson, Zackary Thyng, Juliet Toshach, Arianna True, Michael Underwood, Sarah Vandermeer, Sofia Vergani, Kaitlin Verreault, My Ngoc Vu, Colby Westleigh, Sheng Yang, Xiye Zhu
THIRD HONORS
Victoria Aliberti, Balazs Balati, Ziwei Cheng, Daniella Crane, Jacob Damon, Spencer Doane, Cooper Doran, Renee Dostal, Addison Dufour, Victoria Dzbynski, Thomas Everett, Jordan Foley, Anna Green, Lauren Hall, Adam Hejduk, Cameron Houde, Kaiwen Jiang, Cameron Jones, Wyatt Joyce, Kaitlyn Kelley, Jacob Laplume, Calli-Ann Leach, Sally Lehigh, Zachary Lehigh, Laura Luchetti, John Martin Jr., Bailey Miller, Samantha Morse, Grace Murphy, Tony Nguyen, Alessandro Pasquali, Douglas Peaslee, Carl Pellerin, Masen Pelletier, Chase Pierce, Jennie Poisson, Ryan Preston, Natalia Profenno, Dylan Provencher, Jordan Roberts, Alexis Sargent, Rachel Schofield, Jixiang Shi, Dana Sirois, Alivia Sobey, Spencer Stone, Kaitlin Strickland, Joseph Vail, Steven VanTassel, Nathan Varle, Andrew Verreault, Erica Verville, Ye Wang, Connor Winn, Yunhui Wu, Yigu Zhou

CLASS OF 2019

FIRST HONORS
Ivy Beals, Colten Brown, Ngoc Thi Bich Cao, Marcus Cobleigh, Brett Collard, Cameron Cross, Jenna Danler, Emily Dion, Annie Duong, Bailey Gallagher, Yike Gao, Robert Gawronski Jr., Mary Halle, Julia Hildebrand, Danh Ho, Peng Jiang, Victoria Labbe, Alyson LaBrecque, Alexander LaFortune, Jacob Lamontagne, You Li, Ada Loo, Brendon McDonald, Logan McKenzie, Fanze Meng, Binh Cong Nguyen, Ashley O'Hare, Jameson Oakes, Hunter Penley, Nicolas Pereira, Abigail Pomerleau, Youlin Qu, Jacob Repucci, KatieMarie Roy, Mary Steward, Owen Thurm, Grace Toshach, Khiem Trong Truong, Samantha Underwood, Autumn Wormwood, Hongyi Wu, Zhikang Xie, Yuejun Zhou

SECOND HONORS
Junmo Ahn, Carmen Alonso, Lindsay Armstrong, Michelle AyalaGutierrez, Megan Bainbridge, Kierra Berube, Jenica Botting, Virginia Bradford, Anna Bruner, Troy Camire, John Cannon, Sarah Casey, Brianna Charron, Jennifer Chau, Yihan Chen, Luke Chessie, Calvin Christoforo, Nam Dao, Orion DeLima, Morgan Drouin, Jonathan Dube, Katrin Dumont, Halle Farnsworth, Valentina Flores Caceres, Laura Fortier, Alex Fournier, Ashley Gaines, Caitlin Gamblin, Athanasios Gikas, Tyler Gilbert, Ashton Glidden, Allie Gross, Jean-Philippe Guillerault, Benjamin Ham, Xiaochan He, Elise Hebert, Trista Hebert, Landon Heidrich, Sophia Hibbard, Pui Hang Ho, Tuan Truong Anh Hoang, Tuong Chuc Hoang, George Horvat, Olivia Howe, Francesca Hoyt, Kaleigh Hunter, Zainab Jabor, Alyssa Lajoie, Kylie Lavallee, Morgan LeBlanc, Arianna Libby, Xinhui Lin, Ethan Logan, Felix Machacek, Claudia Martin Olea, Eric McCallum, Aidan McGrathConwell, Daniel McLeer, Sabria Merrifield, Sophia Merrifield, Jason Montano, Emily Murray, Elise Nason, Kien Huu Nguyen, Hannah Niles, Theresa Orlandella, Ean Patry, Brianna Paul, Makaila Paul, Agota Pergel, Cordelia Perry, Gabriella Poulin, Noah Poulin, Desiree Prejean, Ryan Proctor, Tobias Pydych, Tingting Qi, Caitlin Quattrochio, Caleb Richard, Caroline Riley, Ellis Ryder, Ashley SalgueroGonzalez, MaKayla Sanborn, Aaron Sands, Cameron Schaffer, Johnna Scott, Kaitlin Sewell, Cameron Seymour, Katie Shedd, Pavel Sherstyuk, Timothy Smith, Bridget Stephenson, Andrew Straffin, Aiying Sun, Zhimin Sun, Henry Sylvester, Shuwen Tang, Christopher Toshach, Aislinn Travis, Samantha Twombly, Colby Vachon, Madeline Vaughan, Ximena Vazquez Perez, Sylvia Voisine, Frantisek Vondrak, Sarah Whitney, Garon Woods, Xinyi Yang, Virag Zengo, Yuan Long Zhang, Jian Zou

THIRD HONORS
Katherine Arsenault, Anthony Bracamonte, Anthony Cabrera, Juliana Cardullo, Emma Cianchette, Lee Coffin, Ryan Davis, Grace DeClercq, Brooke deGuzman, Logan deGuzman, Evan Dickson, Andrew Dolan, Nathan Ellis, Lucas Ham, Zhengyuan He, Catherine Henaire, Emily Ireland, Keeva Jacques, Wade Jarvis, Nathan Kalinyak, Julia Kelley, Shen Liang, Zhe Liu, Jenna MacCabe, Derek Madore, Richard Martin, Julie Meikle, Alex Metayer, Jacob Nason, Thomas Palmer II, Dakota Paradis, Taylor Parsons, Gabriel Paulin, Polina Plitchenko, Kailey Poirier, Darien Quinones, Benjamin Roberts, Shannon Roche, Qifeng Ruan, Daria Sabirova, Molly Scott, Preetica Sharma, Kyle Stubinski, Lumeng Sun, Anh Minh Thai, Ethan Tsomides, Jacob Varney, Maxwell Vickery, Dariy Vykhodtsev, WenXin Wang, Minglong Wu, Shiyu Yang, Winni Zhang, Delaney Ziegman

Class of 2020

FIRST HONORS
Gabrielle Belanger, Ares Bourque, Lili Brezoczki, Kayla Burns, Christina Casvikes, Yuk Tat Cheng, Kaitlyn Cox, Keyan Du, Christina Duggan, Emma Gosselin, Logan Harkins, Shelby Heiman, Eve Holbrook, Xinyu Hu, Deanna Ivanov, Lindsay LaBrecque, Samuel Lamontagne, Alec McAlary, Megan McReynolds, Spencer Morgan, Gabrielle Nadeau, Anh Quynh Nguyen, Duong Le Thuy Nguyen, Dylan Nguyen, Tylar Nutting, Armand Ouellette, Cole Paulin, Danica Peaslee, Ana Pilioglos, Maris Podgurski, Chenghan Qin, Hannah Repucci, Gabriella Thompson, Lam Ngoc Thi Tran, Leon Vadala, Kristi Walton, Tanner Weeks, Sarah Whitcomb, Elizabeth Wise, Wenqing Zhang, Zhaocheng Zhong
SECOND HONORS
Caleb Aportria, Kristina Arabatzis, Gaia Ayres, Matthew Balfour, Annika Bassett, Madyson Belanger, Spencer Bergeron, Brianna Berube, Ruth Bishop, Amanda Bogardus, Owen Boissonneault, Colby Bolduc, Madison Brown, Lauren Burke, Maranda Burnham, Jack Burton, Junhe Chen, Allison Cloutier, Alizabeth Conant, Noelle Conlon, Erick Costa, Cameron Cote, Jennilynne Cote, Deanna Curit, Delainey Curit, Nicole Cyr, Amelia Danehy, Nash Davies, Azariah Dennison, Hayley Desjardins, Kieya Dion, Xinyu Dong, Isabella Dube, Samuel Edborg, Caden Falardeau, Cole Favreau, Wynona Getchell, Sadie Gray, Colby Hanscom, Emily Heggeman, Nicole Henry, Altanzul Hersom, Emma Holley, Colby Hutchins, Nicole Huynh, Julia Ivanov, Marshall Johnson, Jacob Johnston, Ellie Judice, Youna Karim, Shengshi Ke, Evelyn Kellum, Destiny Keohan, Jade Kruczek, Jayde LaBelle, Ngoc Bao Lam, Olivia Lambert, Yang Li, Yuanyu Li, Daniel Loomis, Amy MacDonald, Rileigh Maynes, Jacob Mesley, Olivia Montoya, Olivia Moody, Austin Morin, Grace Nadeau, Liam Nash, Dustin Nason, Grace Nason, Hung Huy Nguyen, Khai Nguyen, Minh Anh Nguyen, Rossy Nguyen, Michelle Patterson, McKenna Picard, Stephen Picard, Devin Pike, Kayla Pinet, Emma Pinette, Tongxi Qin, Jacob Ray, Emily Reny, Corinne Riddle-Pinkham, Jack Rogers, Kaylee Roy, Alexis Sanders, Liliana Sapiel-Bobadilla, Lilly Shaw, Jamison Smalley, Sophie Speed, Joshua Stanvitch, Alexis Stone, Mia Taranko, Amirise Tarbox, Luc Thorington, Grace Tillotson, Ashley Tillson, Duong Anh Tran, Miriam Turnidge, Victoria Underwood, Alison Violette, Hailey Walls, William Watt, Sophie Whiting, Sawyer Wirsing, Hugo Wolf Grande, Joshua Wormwood, Huanzhang Xia, Zhecheng Xiang, Guoqing Yan, Xinqing Zheng, Zixin Zheng, Shibo Zhou

THIRD HONORS
Connor Ames, Regina Andres Ricalde, Isabelle Armstrong, Christopher Balzano, Christopher Bearden, Alyanna Beaudoin, Travis Belanger, Sierra Beyea, Jose Miguel Borbolla Salinas, Bradley Cruver, Meghan Cyr, Lauren Desjardins, Alyssa Doughty, Nathan Ellis, Stephen Emerson V, Isabella Fernald, Liam Freeman, Vanessa Garnik, Kobe Gaudette, Travis Gosselin, Lauren Ham, Grace Harbour, Vy Hjort, Delsin Holsinger, Youran Huang, Hannah Kirk, Tyler Lazaro, Sara McCallum, Sophia Meyer, Julia Michaud, William Mitchell, William Murrietta, Amanda Neddenriep, Fayth Nedeau, Drew Paquette, Olivia Paradis, Maximiliano Pelayo Soto, Parker Redlon, Noah Searles, Chantel Smith, Lily Stark, Jose Manuel Toraya, Peyton Townsend, Mia Woods, Eli Wright

Class of 2021
FIRST HONORS
Paige Beaudoin, Kylie Bedard, Zara Boss, Sarah Bouley, Sydney Bridges, Sydney Brown, Emily Cairns, Ava Cariddi, Annie Chapman, Sean Cosgrove, Elliot Coulombe Woznica, Grace Courtney, Hayley Danler, Sarah Dill, Casey Donovan, Marcel Dubois, Sophia Elliopulos, Samantha Fickett, Lindsay Gilbert, Nolan Green, Emily Hedegard, Collin Heidrich, Emma Horton, Andrew Horvat, Liana Kaiser, Isabella Kalinyak, Mitchell Labbe, Nicholas Lea, Immanuel Libby, Ryan Littlefield, Yuyang Liu, Claire Loeser, Ava Menard, Megan Montoya, Tenley Murphy, Esther Ofielu, Julia Pisani, Rachel Poulin, Hazel Stoddard, Megan Thibeault, Madison Vachon, Julia Violette, Ethan Waterhouse, Ainsley Wescott, Mingzhi Xu, Yifei Yang, Shun Yao

SECOND HONORS
Holiday Adams, Courtney Amadon, Dylan Andrews, Christine Baker, Dylan Baker, Madeline Barron Morse, Samuel Basile, Mariposa Beane, Faith Beaulieu, Jordan Biggs, Morgan Binette, Amy Blanchard, Abigail Brown, Chase Buzzell, Samuel Caito, Benjamin Camire, An Thanh Cao, Jiaheng Cao, Ryan Clark, Taylor Cormier, Ellis Cotsis, Amy Dang, Tyler Davies, Eliza Delano, Marley Demers, Liam Doran, Olivia Dufour, Mikayla Dumas, Lily Durgan, Emily Elie, Calley Forbes, Maja Fournier, Seth Fournier, Gabriel Frausto, Caitlin Gaines, Constantine Gikas, Thomas Gonneville Jr, Adam Gordon, Duncan Green, Dylan Griffin, Alex Hall, Danielle Hall, Olivia Hand, Jakob Hayford, Rachel Hershey, Chad Hill, Chance Hill, Rachel Hill, Julien Holmes, Zachary Howe, Nathan Hyde, Michael Jordan, Jakob Kimball, Adam Knox, Jack Lausier, Baron Ching Ming Lee, Lela Lee, Ella Lemieux, Cody LeSieur, Abigail Lester, Abigayle Levine, Amaya Libby, Hannah Lizotte, Jacob Lowe, Cole Luiggi, Maya MacDonald, Austin Macomber, Aella Mahony, Kevin McCarron, Quinn McCollum, Lindsey McFarland, Grace Mears, Johnny Meas, Mikayla Melendez, Kaleigh Miller, Ryan Murray, Jason Nguyen, Toby Ouellette, Brinn Pelletier, Caleb Pelletier, Loren Pelletier, Charles Petersen, Hayden Pomerleau, Sydney Purcell, Delaney Roche, Kendall Schnathmann, Ryan Siepmann, Miranda Silva, Taylor Simmons, Lane Soucy, Ari Stillman, Caitlyn Sudsbury, Daniel Tarbox, Grace Thibodeau, Ella Toppen, Anhthu Tran, Jingqi Tu, Colton Vela, Madeleine Walsh, Weile Wang, Rachel Wengland, Isabella White, Gexuan Zhu, Lydia Zuke

THIRD HONORS
Skylar Adjutant, Delia Boucher, Elizabeth Bove, Eben Browne, Aliyah Bureau, Rowan Collins, Hayden Combes, Isaac Dostal, Julia Dussault, Noah Emery, Barry Flynn, Colby Giroux, Morgan Goodwin, Amanda Grant, Alana Ireland, Tristan LaBranche, Nicole Lacaillade, Aaron Leary, Katherine Leet-Ballard, Nellie Lennon, Jacob Lessard, Vincent Lin, Haley Litvinchyk, Hannah Macomber, Kristen Moulton, Haylee Murphy, Daniel Nemitz, Phuong Lam Nguyen, Joseph Orlandella, Teighan Parsons, Guinevere Pelletier, Gavin Presby, Grace Rocheleau, Vishal Sharma, Logan Speed, Zach Stillman, Riley Thibault, Pearl Vickery, Jacob Whitney, Allison Wormwood, Yubin Zhao

Thornton Academy
438 Main Street
Saco, Maine 04072
(207) 282-3361
powered by finalsite